carmap
27 اسفند 1401 - 23:15

شهر مقدس قم آماده پذیرایی از زائران و مسافران عید نوروز

شهر مقدس قم آماده پذیرایی از زائران و مسافران نوروزی است و برنامه ریزی لازم برای ارائه خدمات به زائران و مسافران انجام شده و سه ستاد اسکان در حرم مطهر، مسجد مقدس جمکران و فرمانداری استان به‌عنوان محور فعالیت‌ها به خدمات‌رسانی خواهند پرداخت.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از  قم، شهر مقدس قم به برکت حرم حضرت معصومه(س) و مسجد مقدس جمکران سالیانه میلیون ها زائر و مسافر است به این شهر سفر کنند.

استان قم شاهراه مواصلاتی 17 استان کشور است و این موضوع سبب شده که مسافران زیادی این شهر را برای مسافرت انتخاب کنند.

بر همین اساس در راستای پذیرایی از مسافران و زائران نوروزی استانداری، شهرداری، حرم کریمه اهل بیت، مسجد مقدس جمکران و دستگاه های استان برنامه ریزی لازم را انجام دادند و شهر قم آماده میزبانی است.

 حرم کریمه اهل بیت(س) آماده خدمت‌رسانی به زائران نوروزی است 

حجت الاسلام صفر فلاحی مدیر حرم حضرت معصومه (س) در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: با توجه به افزایش مراجعه زائران در ایام نوروز علاوه بر نیرو‌های ثابت، خادم افتخاری به صورت فوق العاده در بخش‌های مختلف خدمت به زائران مشغول به‌کار می‌شوند.

وی با بیان اینکه در بخش اسکان زائران در هر شبانه روز اقدام به پذیرش حدود 400 زائر در زائرسرای کوثر می‌شود، افزود: برای رفاه حال زائران شبستان نجمه خاتون (س) و بالکن غربی شبستان امام خمینی (ره) در مجموع با ظرفیت هزار و 200 نفر در اختیار زائران بانوی کرامت قرار خواهد گرفت.

مدیر حرم حضرت معصومه (س) با اشاره به فعالیت چایخانه های حرم کریمه اهل بیت در ایام نوروز گفت: چایخانه‌های حرم واقع در صحن جواد الائمه (ع) و صحن پیامبر اعظم (ص) دائر خواهد بود، چایخانه های حرم تا قبل از ماه مبارک رمضان از دو ساعت قبل از اذان ظهر و مغرب تا دو ساعت بعد از اذان ظهر و مغرب و با شروع ماه مبارک رمضان در وعده افطاری به زائران ارائه خدمت می‌کنند.

فلاحی با بیان اینکه در بخش خدمات کفشداری 21 پیشخوان کفشداری برای آقایان، بانوان و مشترک به صورت شبانه روزی فعالیت دارند، ادامه اداد: در بخش خدمات سالمندان نیز 15 خودروی برقی از ساعت 7 صبح تا 11 شب زائران را در مسیر‌های اطراف و داخل حرم جابه جا می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: در 5 شعبه اطراف حرم حضرت معصومه(س) نیز ویلچر به صورت امانی به زائران معلول و سالمند ارائه می‌شود و همچنین خادمان ویلچر ران برای جابه جایی سالمندان و معلولان در اطراف حرم به صورت شبانه روی خدمت رسانی کردند.

همچنین ابوالقاسم مقیمی، معاون اجتماعی، فرهنگی و زیارت استانداری قم، در جلسه ستاد تسهیلات زائران استان بیان کرد: امسال با نزدیک بودن زمان جشن نیمه‌ شعبان و آغاز فرآیند سفرهای نوروزی، خدمات و فعالیت‌های ستاد تسهیلات زائران نوروز از بهمن‌ماه آغاز شده است.

وی با اعلام آمادگی کمیته‌های ستاد تسهیلات زائران در میزبانی از مسافران نوروزی ادامه داد: راهنمایی مسافران پیش از ورود به استان از نکات مهمی است که با تلاش اداره‌کل روابط عمومی استانداری، سامانه «qomzaer.ir» در ورودی‌های استان، راهنمای جامعی برای مسافران نوروزی خواهد بود.

معاون اجتماعی، فرهنگی و زیارت استانداری قم از راه‌اندازی المان‌های جدید شهری در ایام نوروز خبر داد و گفت: امسال فعالیت‌های چشمگیری از سوی مدیریت شهری برای پیراستگی شهری و نظم و انضباط در شهر صورت گرفته که از جمله آن‌ها می‌توان به راه‌اندازی المان‌های جدید شهری متناسب با نوروز، ایجاد المان‌های نوری و آمادگی خیابان‌های شهر قم برای زائران بارگاه کریمه اهل‌ بیت(ع) اشاره کرد.

وی ضمن تأکید بر ضرورت ایجاد اسکان ارزان‌قیمت برای زائران بیان کرد: با توجه به تجربه خوب نیمه شعبان در حوزه اسکان، انسجام و آمادگی خوبی در کمیته اسکان استان با مدیریت اداره‌کل میراث فرهنگی و آموزش و پرورش آغاز شد که طی آن تمامی مدارس، مساجد، حسینیه‌ها و سالن‌های ورزشی برای اسکان زائران در شهر قم آماده خدمت‌رسانی هستند.

 سه ستاد اسکان در حرم مطهر، مسجد جمکران و فرمانداری به زائران خدمات‌رسانی می کنند

مقیمی افزود: سه ستاد اسکان در حرم مطهر، مسجد مقدس جمکران و فرمانداری استان به‌عنوان محور فعالیت‌ها به خدمات‌رسانی خواهند پرداخت.

وی با بیان اینکه فعالیت مجموعه‌های نظارتی در ایام نوروز نیز ادامه‌دار است، گفت: مجموعه نظارتی خوبی شامل دانشگاه علوم پزشکی برای نظارت بر فعالیت‌های بهداشتی فروشگاه‌های بین‌راهی، تیم بازرسی اصناف، تعزیرات، اداره‌کل صمت و جهاد کشاورزی برای نظارت بر قیمت‌ها و تنظیم بازار و همچنین نظارت بر فروشندگان در ایام نوروز فعالیت خواهند کرد و با متخلفان و گران‌فروشان برخورد جدی صورت خواهد گرفت.

معاون اجتماعی، فرهنگی و زیارت استانداری قم اضافه کرد: همچنین پشتیبانی و خدمات امدادی و پزشکی شامل هلال‌احمر، دانشگاه علوم پزشکی، اورژانس و مرکز بهداشت به‌صورت کامل برنامه‌ریزی‌ شده و با مدیریت ستاد بحران استانداری قم، تقسیم‌ کار بسیار مطلوبی برای پذیرایی و استقبال از زائران شکل‌ گرفته است.

وی تصریح کرد: مجموعه اطلاع‌رسانی به زائران از طریق تابلوهای شهری، بنرهای راهنمای مسیر، ستادهای اطلاع‌رسانی مشترک شهرداری و اداره‌کل میراث فرهنگی و همچنین سامانه برخط قم زائر(qomzaer.ir) شکل‌ گرفته است.

مقیمی از برگزاری جشن‌های ویژه مردمی در ایام نوروز و ماه مبارک رمضان در بوستان‌های استان خبر داد و اظهار کرد: امسال، بوستان‌های قم پس از افطار میزبان خانواده‌ها خواهند بود که از جمله برنامه‌ها برپایی جشن‌های مردمی، آیین‌های مذهبی در بوستان‌هاست.

وی گفت: امیدوارم مردم با توجه به تلاقی بهار طبیعت با ماه مبارک رمضان، تمهیدات لازم را برای حضور متناسب با آداب تشرف به شهر مقدس قم، و حفظ حرمت ماه مبارک رمضان داشته باشند و رعایت حجاب و عفاف متناسب با شأن و جایگاه بارگاه ملکوتی حضرت فاطمه معصومه(س) را رعایت کنند.

 آمادگی مسجد مقدس جمکران برای استقبال از زائران نوروزی  

ابراهیم صدوقی ظهربا اشاره حضور گسترده زائران و منتظران در ایام نوروز در مسجد مقدس جمکران، اظهار داشت: امیدواریم نوروز بتوانیم با برنامه‌ریزی‌های لازم و همکاری دستگاه‌های استانی میزبانی شایسته‌ای از زائران به عمل آوریم.

وی با بیان اینکه فضای شبستان امام حسن عسکری(ع) به وسعت 7 هزار مترمربع به استراحت خواهران اختصاص یافته است، بیان کرد: دیگر شبستان‌های مسجد مقدس جمکران نیز برای استراحت برادران آماده شده است.

معاون خدمات زائران مسجد مقدس جمکران با اشاره به اینکه مواکب مسجد مقدس جمکران به صورت شبانه روزی در باب الرضا، باب الشهادت و باب المعصومه مستقر خواهند بود، گفت: برای اسکان خانواده ها در چادر پارکینگ شماره 4 مسجد مقدس جمکران مشخص شده و از استقرار چادر در دیگر پارکینگ ها جلوگیری به عمل خواهد آمد.

صدوقی با توجه به همزمانی ایام ماه مبارک رمضان با نوروز گفت: قطعا مسافران و زائران شئون این مکان مقدس را رعایت خواهند کرد.

وی با اشاره به اینکه در ایام نوروز برنامه های متنوع فرهنگی با رویکرد مهدویت و انتظار در مسجدمقدس جمکران به اجرا در خواهد آمد، بیان کرد: انتظار داریم دستگاه های اجرایی و کمیته امداد و درمان استان در ایام نوروز همکاری لازم را داشته باشند تا بتوانیم خدمات مناسبی را به زائران ارائه کنیم.

معاون خدمات زائران مسجد مقدس جمکران در خصوص برگزاری مراسم تحویل سال نیز خاطرنشان کرد: مراسم تحویل سال در صحن جامع امام مهدی(عج) برگزار خواهد شد و البته شرایط آب و هوایی نیز در این خصوص مد نظر قرار خواهد گرفت.

آمادگی اسکان گروهی رایگان مسافرین نوروزی در قم

حمیدرضا جعفری، دبیر ستاد تسهیلات و خدمات سفر استان قم نیز در این جلسه، ضمن اعلام آمادگی کمیته اسکان این ستاد جهت اسکان گروهی رایگان مسافران نوروزی گفت: جهت رفاه حال زائران و مجاوران بارگاه کریمه اهل‌ بیت(ع)، ایستگاه‌های اطلاع‌رسانی و راهنمای زائر در سطح استان نصب‌ شده و آماده خدمات‌رسانی هستند.

وی افزود: با توجه به پیش‌بینی‌های انجام‌ شده از حضور جمعیت زیاد مسافران در شهر مقدس قم، سه مکان از جمله حرم مطهر حضرت معصومه(س)، مسجد جمکران و فرمانداری قم به‌عنوان راهنمای زائران و هماهنگی جهت اسکان مسافران در اماکن گردشگری، مدارس، حسینیه‌ها و مساجد فراهم‌ شده است.

دبیر ستاد تسهیلات و خدمات سفر استان قم با بیان اینکه مسافرانی که تمایل به اسکان گروهی و یا اسکان رایگان داشته باشند، کمیته اسکان آماده پذیرایی از زائران بارگاه کریمه اهل‌ بیت(ع) در حسینیه‌ها، مساجد و بقاع متبرک است، گفت: همچنین هتل‌ها، هتل آپارتمان‌ها و خانه مسافرها آماده پذیرایی از مسافران با تمام ظرفیت خود هستند.

وی افزود: ستادهای نواحی آموزش و پرورش استان قم از روز پنج‌شنبه هفته گذشته اقدام‌های پذیرش را آغاز کرده و پذیرایی از فرهنگیان و مسافران را در مدارس انجام می‌دهند و آماده خدمت‌رسانی تا پایان تعطیلات نوروزی هستند.

مدیرکل امور رفاهی زائران استانداری قم در پایان خاطرنشان کرد: علاوه بر سه ستاد حرم، جمکران و فرمانداری، ایستگاه‌های اطلاع‌رسانی و راهنمای زائر نیز توسط شهرداری قم در بلوار شهید سلیمانی، ورودی عوارضی‌های قم، میدان آستانه و مسجد مقدس جمکران نصب‌ شده است.

انتهای پیام/452/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1099556